Szczepionki pozostają wciąż najważniejszą i najskuteczniejszą metodą walki z chorobami zakaźnymi. To dzięki nim udało się wyeliminować wiele niebezpiecznych dla życia i zdrowia schorzeń takich jak ospa prawdziwa, o których dzisiaj czyta się już tylko w książkach historycznych. Dzięki nim występowanie wielu innych, które do niedawna stanowiły poważne zagrożenie np. polio (choroba Heinego- Medina), gruźlica czy różyczka, zostało ograniczone do pojedynczych przypadków.
W Europie historia szczepień sięga końca wieku XVIII, kiedy to Edward Jenner ogłosił odkrycie skutecznej metody walki przeciw ospie prawdziwej. W kolejnym stuleciu Ludwikowi Pasteurowi udało się wynaleźć szczepionkę przeciw wściekliźnie, jego współpracownik Robert Koch próbował zaś znaleźć środek zwalczający gruźlicę, która w tamtym czasie była niebezpieczną, śmiertelną chorobą. Próba Kocha okazała się nieskuteczna, ale zainspirowała innych. W początku lat 20. XX wieku dwóm francuskim bakteriologom udało się odkryć skuteczną szczepionkę przeciw tej chorobie. Udział w batalii z wirusami mieli również Polacy – w 1950 roku prof. Hilary Koprowski odkrył szczepionkę przeciwko polio.
Szczepionka to środek, który zawiera w sobie nieaktywny antygen wirusa lub bakterii, podawany po to, aby nie wywoływać choroby, ale stymulować układ immunologiczny do ich wykrywania i niszczenia. Podanie takiego środka sprawia, że układ odpornościowy zyskuje tzw. pamięć poszczepienną , dzięki której może w szybki i skuteczny sposób reagować na zakażenia.
W naszych poradniach oferujemy pełne poradnictwo w zakresie szczepień przeciw chorobom zakaźnym oparte na obowiązującej wiedzy medycznej.